NÁRADIE S DIGITÁLNOU DUŠOU

Akcie

AX-176

Číslicový multimeter; LCD (6600), podsvietený; 3x/s; True RMS

AX-T2090

Bezdotykový detektor napätia a vodičov; LCD, bargraf; 12÷400VAC

AX-CP-07-R

Merací hrot s háčikom; kliešťový; 10A; červený; Kontakty: mosadz

AX-LCR42A

RLC mostík; 20÷200MΩ; Presn.merania R: ±0,3%; 200p÷20mF; 20m÷20kH

AX-B150

Inšpekčná kamera; Displej: LCD 2,4" (320x240); Rozl.kam: 640x480

AX-CP-04-R

Merací hrot s háčikom; prepichovací; 10A; červený; 4mm

AX-5002

Teplomer; LCD 4-miestny, podsvietený; Tepl.(sonda): -200÷1300°C

AX-7020

Analógový multimeter; Vlastnosti: univerzálny; Test diódy: áno

AX-MS8221A

Číslicový multimeter; LCD 3,5-miestny (1999) 15 mm; 2,5x/s

AX-380

Číslicový kliešťový merač AC/DC; Økáb: 55mm; I DC: 400/2000A

Katalóg AXIOMET

Stiahnuť katalóg
(ver. 6)
PDF (12,9 MB)

Multimetre SMD - AX-503 a AX-507B

Testery z sondą pomiarową typy pęsetowego

Specyfika pomiarów obwodów SMD

Ze względu na ciągłą miniaturyzację podzespołów elektronicznych, coraz częściej wypierana jest technologia montażu przewlekanego (THT) obwodów elektronicznych na rzecz montażu powierzchniowego (SMD). W związku z tym coraz częściej pojawiają się trudności z testowaniem, pomiarem i serwisowaniem obwodów drukowanych z elementami SMD. Wynika to z faktu, że pola kontaktów lutowniczych w obudowach typu SMD są bardzo małe, nawet poniżej 1mm2. Wykonywanie pomiarów za pomocą klasycznych sond pomiarowych dostarczanych razem z multimetrami jest bardzo uciążliwe i czasochłonne.

Dwa modele testerów AXIOMET

Rozwiązaniem tych problemów są poręczne testery AX-503 lub AX-507B. Oba przyrządy mają identyczną konstrukcję jednak różnią się funkcjonalnością.

Tester AX-507B z sondą pomiarową typy pęsetowego Model AX-507B charakteryzuje się nieco większą dokładnością pomiaru i umożliwia sprawdzenie ciągłości połączenia o rezystancji mniejszej od 30Ω. Przyrządy posiadają precyzyjną pęsetę zintegrowaną z obudową bardzo lekkiego, cyfrowego testera. Ze względu na konstrukcję sondy pomiarowej charakteryzują się znacznie większą ergonomią pracy. Zintegrowany w jednej obudowie z pęsetą wyświetlacz pozostaje w polu widzenia użytkownika podczas przykładania sondy do elementów. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas spoglądania na wyświetlacz oddalony od miejsca pracy łatwo traci się właściwy kontakt elektryczny sondy z elementem. Wielokrotnie bardzo małe elementy SMD potrafią bezpowrotnie wydostać się z klasycznych sond pomiarowych. Ponadto sonda pomiarowa w kształcie precyzyjnej pęsety zapewnia łatwy i bardzo stabilny kontakt elektryczny testowanego elementu z przyrządem.

AX-507B ma dodatkową funkcjonalność zwiększającą ergonomię pracy. Ten model wyposażony jest w funkcję AUTOSCAN umożliwiającą rozpoznawanie mierzonych komponentów i automatyczne przełączanie wielkości mierzonej.

Szczególne właściwości i ergonomia testerów AXIOMET AX-503 lub AX-507B będzie dostrzeżona w przypadku pomiarów rezystancji rezystorów i pojemności kondensatorów wykonanych w obudowach 0805, 0603, 0402 i mniejszych ze względu na gabaryty i wielkość znaków opisujących. W przypadku kondensatorów SMD nawet elementy w większych obudowach jak 1206, 1210 nie mają umieszonej informacji o pojemności, co powoduje, że jedyną pewną metodą określenia wartości jest pomiar.

Rozstaw ostrzy pęsety pomiarowej jest również odpowiedni, aby testować rezystancję rezystorów przewlekanych małej mocy oraz sprawdzać większość kondensatorów w obudowach THT.

Testery AXIOMET są również wyposażone w test złącza półprzewodnikowego, a model 507B umożliwia wykonanie testu ciągłości. Można zatem sprawnie testować elementy półprzewodnikowe SMD/THT bezpośrednio w pytkach PCB lub też wykonywać sprawdzenie ciągłości samych obwodów PCB nawet przy dużej gęstości upakowania elementów SMD.


Podsumowując, przyrządy AXIOMET 503 lub 507B są rekomendowane wszystkim, którzy mają do czynienia z elementami SMD podczas prototypowania lub serwisowania. Mając na uwadze trend związany z odchodzeniem montażu przewlekanego THT należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłościtestery z sondą pęsetową będą standardowym wyposażeniem warsztatowo-laboratoryjnym.

Testery SMD z sondą pęsetową